Федерація організацій миротворців України

FEDERATION OF PEACEKEEPING ORGANIZATIONS OF UKRAINE

PRIMUM PAX IN TERRA

Четвер, 21.11.2024, 12:46

Вітаю Вас Гость |Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

Головна » Статті » Мої статті

Миротворча місія 5 омбр ЗС України

Військовослужбовці 5-ї окремої механізованої бригади в складі багатонаціональної дивізії "Центр-Південь" виконували завдання у Республіці Ірак на території провінції Васіт із серпня 2003 року до березня 2004 року. Командир 5 окремої механізованої бригади генерал-майор С.Безлущенко.
Провінція Васіт - переважно сільськогосподарська провінція з невеликим розвитком промисловості. Населення - близько 730 тисяч осіб. 
Релігійна спрямованість - шиїти (97%). На території провінції зберігалось розподілення населення за племінною ознакою. 
Центральне місто провінції - Аль-Кут, в якому проживало більше половини всього населення провінції. Найбільші міста - Аль-Хай, Ес-Сувейра, Аль-Азізія, Ен-Нуманія. В провінції функціонував тимчасовий уряд на чолі з губернатором Нама Султаном. Найбільш вагомим органом влади була Рада провінції, до якої входили представники усіх районів провінції. На території провінції діяло більше 70 партій та організацій, найбільш впливовими із них були:
Вища Рада ісламської революції в Іраку. Організація мала свій бойовий підрозділ - "Корпус Бадр";
рух Аль Садр (бойове крило - "Армія Магді");
Демократична партія Курдистану;
Партія Аль Дава.
Місцеве населення провінції ставилося до українського контингенту, в основному, доброзичливо. 
Загальна обстановка в зоні відповідальності 5 омбр оцінювалася як стабільна, але важкопрогнозована. Постійно отримувалася інформація про можливі напади антикоаліційних сил на підрозділи українського контингенту в зоні відповідальності, особливо в м. Аль-Кут. Основною загрозою для підрозділів українського контингенту була активна діяльність в провінції членів партії Баас, "Федаїнів Саддама", колишніх військовослужбовців регулярної армії, Республіканської Гвардії, представників служби безпеки та розвідки, які організовувалися в невеликі загони з метою здійснення нападів на коаліційні сили та дестабілізації загальної обстановки в країні, залучаючи до цієї діяльності збідніле місцеве населення за винагороду. Прихильники колишнього режиму співпрацювали з іноземними найманцями, міжнародними терористичними організаціями, просадамівськими племенами та сім'ями, радикальними курдськими фракціями та екстремістськими ісламськими елементами. Найбільш активна їх діяльність спостерігалася в районах міст Аль-Кут, Ес-Сувейра та Мувафакія.
Найбільш складна обстановка була в районі м. Ес Сувейра. Впродовж вересня -грудня 2003 року в місті та його околицях проти підрозділів 52 омб було встановлено десять саморобних вибухових пристроїв та здійснено три збройні напади на патруль та конвої батальйону. 
В провінції, особливо в м. Аль-Кут та на ділянці іраксько-іранського кордону, спостерігалася активність представників іранських спеціальних служб, які використовували широкий спектр дій, включаючи підривну діяльність, пропаганду та фінансову допомогу екстремістським організаціям. Мета їх діяльності - дестабілізація обстановки в країні та відвернення уваги США від Ірану. 
На ділянці іраксько-іранського кордону відмічалося підвищення загальної активності щодо законного та нелегального перетину кордону. За тиждень затримувалося та депортувалося від двохсот до восьмисот осіб, які нелегально перетинали кордон. Спецслужбами Ірану організовувався процес перетину кордону екстремістськими групами із Ірану та Афганістану. 5 грудня 2003 року іранськими прикордонниками була здійснена збройна провокація проти іракської прикордонної поліції в районі контрольно-перепускного пункту "Зурбатія". В цілому ситуація на кордоні контролювалася підрозділами 51 омб.
В провінції відмічалася діяльність організацій Аль-Каїда, Хезболлах та Вахабітів, які підтримували прихильниками колишнього режиму. Вони становили певну загрозу для безпеки українського контингенту. Найвища їх активність відмічалася в районах міст Аль-Кут та Мувафакія. Певну загрозу для коаліційних сил представляли кримінальні угрупування. Відомі випадки, коли керівництво злочинними угрупованнями здійснювали релігійні лідери (м. Аль-Хай) та випадки використання криміналітету різними політичними партіями та організаціями в своїх інтересах за винагороду. 
В провінції активізувалась діяльність партій проіранського напрямку з метою здійснення впливу на ситуацію в провінції та ведення інформаційної і розвідувальної роботи. Тривала боротьба за владу та сфери впливу серед політичних, релігійних організацій та рухів, а також родів та племен.
Політичні сили в провінції були зайняті підготовкою до майбутніх виборів, а тому їх головним завданням було виключення можливості своєї компрометації перед електоратом. Очевидно, що партії, які підтримувалися Іраном, мали великі шанси отримати більшість місць у майбутньому уряді країни, вони також мали підтримку більшості шиїтського населення провінції. А тому такі партії, як Вища Рада Ісламської революції в Іраку, Аль Дава та Демократична партія Курдистану намагалися представити себе гарантом безпеки в провінції. Збройне протистояння з боку цих організацій стосовно до коаліційних сил виглядало малоімовірним.
Основну небезпеку для підрозділів українського контингенту в провінції представляли прихильники колишнього режиму, які тісно взаємодіяли із бойовиками міжнародних терористичних організацій. Вони намагалися дестабілізувати обстановку в провінції, здійснювали психологічний вплив на особовий склад підрозділів коаліційних сил. Основними формами боротьби застусовувалися напади на патрулі та конвої у вигляді засідок із використанням саморобних вибухових пристроїв, РПГ та стрілецької зброї, а також напади із використанням автомобілів із вибухівкою. Ціллю для терористів були об'єкти, які відбудовувалися за участю українського контингенту. До нападів залучалися кримінальні групи та місцеве населення за винагороду.
У зв'язку із активною діяльністю підрозділів ЗС США щодо знешкодження антикоаліційних угрупувань на півночі країни та в районі Багдаду, відбувалося переміщення центру збройної боротьби проти КООС з півночі Іраку в центральні та південні райони країни. Створився так званий "Південний Сунітський Трикутник", в якому прихильниками колишнього режиму у взаємодії з Аль Каїдою здійснювалася активна терористична діяльність, насамперед, у містах Аль-Кут, Ен Насірія та Басра.
Певну загрозу для безпеки в провінції являла діяльність найбільш радикальної ісламської організації руху Аль Садр та його воєнізованого крила "Армії Магді". Протистояння між рухом Аль Садр та прихильниками Алі Сістані набрало гострого характеру. Відомі випадки співпраці представників руху Аль Садр та прихильників колишнього режиму.
Активізація діяльності представників спеціальних служб Ірану в провінції спрямовувалася на проведення спеціальних заходів для дестабілізації обстановки з метою відвернення уваги американців від Ірану.
Згідно наказу командира дивізії на 5 омбр були покладені наступні завдання:
підтримання стабільності і безпеки в провінції Васіт;
розвідка та знищення мережі терористичних та інших груп організованої злочинності, затримання та судове покарання військових злочинців;
допомога Тимчасовій коаліційній адміністрації у відновленні цивільного управління;
допомога в розвитку юридичної системи, яка підтримує права всього іракського населення та забезпечує внутрішню безпеку;
надання допомоги спільно з іншими організаціями у відбудові закладів освіти, медицини, систем енерго- та водопостачання, промислових об'єктів, створення робочих місць;
навчання та розгортання батальйону (ICDC) в зоні відповідальності; 
навчання та розгортання трьох батальйонів прикордонної поліції в зоні відповідальності;
У відповідності до поставлених завдань підрозділи 5 омбр розміщувалися наступним чином:
головні сили бригади розміщувалися на базі "Дельта" (аеродром Аль-Кут) у кількості 851 осіб та виконували завдання по охороні аеродрому Аль-Кут, патрулюванню в місті Аль-Кут підрозділами військової поліції, знищення вибухово-небезпечних предметів силами груп саперів республіки Казахстан та Польщі, супроводжували колони та становили резерв для виконання раптово виникаючих завдань;
посилена механізована рота 51 омб розташовувалася в таборі "Атербері" у кількості 107 осіб та виконувала завдання щодо патрулювання вздовж іраксько-іранського кордону;
механізована рота 51 омб розташовувалася в м. Аль-Кут у кількості 112 осіб, та виконувала завдання по забезпеченню охорони груп розмінування, патрулювання та підтримання правопорядку в м. Аль-Кут;
посилений механізований взвод 51 омб розташовувався в м. Ель-Хай у кількості 58 осіб, та виконував завдання щодо підтримання правопорядку в м.Ель-Хай шляхом патрулювання;
52 омб (без мр, розвідувального взводу, комендантського взводу) розташовувався на базі "Зулу" в 8 км півд. м. Ес-Сувейра у кількості 394 осіб та виконував завдання по підтриманню правопорядку та несенню служби в патрулях, забезпеченню супроводження конвоїв; 
механізована рота 52 омб була розташована в м. Аль-Кут у кількості 62 осіб, з завданням охорони представництва Тимчасового уряду.
Бригада брала участь у наступних операціях:

в операції "Чемберлен", до якої було залучено підсилену механізовану роту 51 омб та групу швидкого реагування в складі розвідувального взводу від 51 омб;
в операції "Обмін динарів", яка здійснювалася з метою підтримки обміну грошей групами швидкого реагування та забезпечення супроводу ескортів з грошима; 
в операції "Лі" (виявлення та захоплення цілі №1 - С.Хусейна), до якої залучалися розвідувальні підрозділи та групи швидкого реагування бригади та батальйонів;
в операції "Каскад" (виявлення та захоплення керівництва угрупування "Аль Садр"), до якої залучалися розвідувальні підрозділи та групи швидкого реагування бригади та батальйонів.

За час виконання завдань по підтриманню правопорядка підрозділами 5 омбр лише на кінець 2003 року було вилучено:
стрілецької зброї - 358 од., 
гранатометів - 11 од.,
мінометів - 2 од.,
детонаторів - 164 шт.,
тротилових шашок - 40 шт.,
тротилу - 63 кг.,
вогнепроводного шнура - 17 м.,
боєприпасів до стрілецької зброї -55365 шт.,
снарядів різного калібру - 374 шт.,
мін до мінометів різного калібру - 8 шт.,
ручних гранат різного типу - 76 шт.,
ПТУР - 5 шт.,
ЗРК "Роланд" - 3 шт.,
ПЗРК "Стріла-2м" - 1 шт.,
наркотиків - 0,8 кг,
затримано порушників правопорядку, режиму охорони об'єктів та кордону - 3933 осіб,
перевірено громадян - 39245 осіб,
перевірено автомобілів - 12862 од.,
проведено ліквідацію 1 складу боєприпасів,
знищено вибухово-небезпечних предметів - 489887 шт.

Особовий склад 5 омбр на базі "Дельта" розміщувався у 26 стаціонарних казармах, за винятком медичного пункту, який до закінчення ремонту стаціонарного приміщення був розміщений в наметовому містечку. Старший на базі "Дельта" - командир бригади. 
Особовий склад 1 мр 51 омб та 3 мр 52 омб розміщувався в стаціонарних будівлях в місті Ель-Кут. Старший- начальник РАО 51 омб підполковник Борман С.І. Старший в 3 мр 52 омб - командир роти майор Бойко В.О.
Особовий склад посиленого взводу 52 омб було розміщено в стаціонарних будівлях в місті Ель-Хай. Старший - офіцер відділення взаємодії 51 омб майор Матушевич В.О. 
Особовий склад 3 мр 51 омб розміщувався у таборі "Атербері" на іраксько-іранському кордоні в стаціонарній будівлі колишньої прикордонної застави. Старший - заступник командира батальйону підполковник Семенець В.В.
Особовий склад 52 омб розміщувався на базі "Зулу" (колишнє військове містечко) в 8 км південніше міста Ес-Сувейра. Старший - командир 51 омб полковник Мостика В.Г.

Харчування особового складу в стаціонарній їдальні - здійснювалося через американську фірму ЕSS: сніданок, обід, вечеря, друга вечеря - гаряча їжа. Для підрозділів, які знаходилися у відриві від бази, здійснювався підвіз продуктів двічі на добу з бази "Дельта" та для 52 омб з тилової бази міста Ал-Хілла. Миття особового складу здійснювалося у 8 душових контейнерах. Прання проводилося в стаціонарній пральні. Ремонт та обслуговування техніки проводилося силами ремонтних взводів батальйонів та управління бригади на базах "Дельта", "Зулу" та безпосередньо на місцях несення служби. 
З метою надання кваліфікованої медичної допомоги в пункті постійної дислокації із складу медичного персоналу 51 омб та 19 осб було створено медичний пункт та мобільні медичні групи хірургічного та терапевтичного профілю. За час роботи лікарським складом надано медичну допомогу 943 хворим, пройшли стаціонарне лікування 338 військовослужбовців українського контингенту, та 39 військовослужбовців багатонаціональної дивізії. Проведено військово-лікарську експертизу 1370 осіб особового складу батальйонів ІCDC та прикордонної служби. Отримали консультацію близько 430 цивільних осіб та обслуговуючого персоналу. Проведено 7 хірургічних оперативних втручань. В центральний місцевий госпіталь м. Аль-Кут передано медикаментів та перев'язочного матеріалу на 300 осіб.
Бойова підготовка була організована згідно вимог керівних документів та проводилася у вільний від несення служби час.
Основна увага під час занять з бойової підготовки приділялася отриманню особовим складом твердих навичок виконання завдань в патрулях, на блок-постах, конвоях, при охороні об'єктів. З метою отримання навичок з вогневої підготовки використовувалися стрільбища на території бази "Дельта" та в 20 км північніше м. Аль-Кут. 
Виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї та з озброєння БТР-80 проводилося щотижнево.
Заходи морально-психологічного забезпечення щодо повсякденної діяльності, зміцнення військової дисципліни були сплановані та зосереджені на:
усвідомленні морально-психологічної та соціально-політичної обстановки в провінції Васіт;
визначенні та здійсненні заходів соціально-психологічної адаптації всіх категорій особового складу до місцевих умов;
вивченні та роботі щодо покращення морально-психологічного стану у підрозділах бригади;
профілактиці та запобіганню можливих негативних психічних явищ, в першу чергу страху та паніки;
профілактиці порушень військової дисципліни.

Морально-психологічне забезпечення здійснювалося відділом особового складу 5омбр (13 офіцерів) та офіцерами відповідних структур окремих механізованих батальйонів і рот в кількості 15 офіцерів. Бригада була укомплектована:
клубом ПАК-60 - 1 од.;
радіоприймачами - 31 од. ("Маяк"- 6од., "Інтеграл" - 3од., іншими - 22 од.);
телевізорами - 35 од.;
відеомагнітофонами - 15 од.;
супутниковими антенами - 4 од. (приймали телепрограми каналів: "Інтер+", "Новий канал", "ТРК Україна", "ТЕТ", "Ентер").

В бригаді було створено 71 групу гуманітарної підготовки, оформлена наочна агітація на усіх місцях проживання особового складу, працював офіцерський клуб (дім далеко від Батьківщини). 
Силами позаштатної групи психологічних операцій підготовлено та розповсюджено близько 230 тисяч листівок у провінції Васіт.
Офіцерами групи морально-психологічного забезпечення здійснений відбір та вивчення громадян Іраку в ході формування Іракського Цивільного Корпусу Оборони ІСDС (833 військовослужбовці) та прикордонної поліції (291 військовослужбовець).
Надзвичайне перевантаження на особовий склад бригади, можна було б зменшити, уникнути за умов:
по-перше, продуманої реабілітації їх фізичних сил та психологічного стану шляхом надання обов'язкового відпочинку впродовж доби та обов'язкового вихідного дня на тиждень;
по-друге, продуманої системи організації спортивного, культурного дозвілля з широким залученням телебачення, відео, аудіо, гуманітарних годин, художньої літератури. Ці та інші форми спроможні психологічно розвантажити, позбавити розвитку негативних емоцій та депресивного настрою людей. Ця робота повинна формуватися на рівні роти, взводу при безпосередній допомозі бригадної та батальйонної ланок.
З метою створення позитивного іміджу українського контингенту та розширення інформованості місцевого населення про діяльність українських військовослужбовців на території Іраку в частині створено позаштатну групу психологічних операцій. Офіцерами цієї групи проводилася робота щодо співпраці з місцевими засобами масової інформації по інформаційно-пропагандистському впливу на місцеве населення. Розроблено та віддруковано п'ять видів інформаційних листівок для розповсюдження серед місцевого населення з метою висвітлення правдивої та об'єктивної інформації про діяльність українського військового контингенту та протидії розповсюдженню чуток.
Військовослужбовцями 5 омбр було організовано співробітництво з Тимчасовою адміністрацією провінції Васіт на чолі з координатором - головою Тимчасової адміністрації паном Марком Ерінгтоном. До складу Тимчасової адміністрації входили: польська група GST, локальна (місцева) група LGT та група радників. Налагоджена взаємодія з органами місцевої влади. Губернатор провінції Наама Султан керував муніципальною адміністрацією провінції до складу якої входилить 15 адміністрацій та управлінь. Проводилася робота щодо військово-цивільного співробітництва. Вже за перші 6 місяців свого перебування в Іраку було розглянуто і підписано 72 контракти на загальну суму понад 700 тисяч доларів по відновленню іригаційної системи, водозабезпечення, каналізаційної системи. Велика увага приділялася питанням розвитку освіти та медицини. Відпрацьовувалися проекти з таких галузей, як судова система, поліція, енергопостачання, паливне забезпечення, сільське господарство, фінансова система, фізична культура і спорт. На провінцію Васіт до кінця 2003 року було виділено 4 млн. 200 тисяч американських доларів. Ці кошти розподілялися на відновлення основних напрямків економічної інфраструктури та життєдіяльності провінції Васіт.

Поліція провінції Васіт структурно складалася із 6 основних поліцейських управлінь, які знаходилися в містах: Аль-Кут, Ес-Сувейра, Аль-Азізія, Аль-Хай, Ен-Нуманія, Бадра. В місті Аль-Кут розміщалося Головне управління поліції провінції Васіт. Місто розділялося на чотири райони: Аль-Карама, Аль-Бальде, Аль-Аззе, Аль-Хлюд, в яких знаходилися поліцейські відділення. Також в місті знаходився поліцейський відділок швидкого реагування та відділок дорожньої поліції. Всього в провінції Васіт нараховувалося 6 поліцейських управлінь, які об'єднували 19 поліцейських відділків. Штатна чисельність поліції провінції Васіт - 2640 осіб. Автомобільною технікою укомплектовані на 45 відсотків, зброєю та боєприпасами - 30 відсотків, засобами зв'язку - 20 відсотків.

Іракська військова поліція працювала по наступних напрямках:

патрульна служба;
дорожня служба;
розкриття скоєних злочинів;
охорона державних об'єктів;
утримання засуджених та тимчасово затриманих у тюрмі Аль-Кута.

Підрозділи військової поліції 5 омбр контролювали діяльність всіх поліцейських дільниць провінції Васіт: 
здійснювали спільне патрулювання в місті Аль-Кут; 
проведили спільні операції по зачистці криміногенних районів, по вилученню зброї, затриманню особливо небезпечних угрупувань;
налагоджували обмін інформацією;
при необхідності проводили спільні розслідування важких злочинів, дорожньо-транспортних пригод;
здійснювали передачу вилученої зброї, боєприпасів для службового використання іракськими поліцейськими.
Офіцери військової поліції бригади були присутні на нарадах, які проводилися щовівторка керівним складом Головного управління поліції провінції Васіт. 
Мали місце ряд негативних проявів діяльності іракської поліції:
поліцейські управління, відділки провінції Васіт повністю корумповані з кримінальними елементами;
не проводився розподіл завдань між структурними підрозділами поліції, відсутня організація взаємодії між ними;
відсутня система оперативних груп, які повинні здійснювати виїзд на місце скоєння злочину, відсутні спеціалісти, які би професійно проводили розслідування;
відсутня система дільничних, за якими були б закріплені райони, квартали, вулиці, які володіли б обстановкою та відповідали за правопорядок у визначеній зоні.
Офіцерами 5 омбр було виявлено ряд корупційних діянь серед місцевої поліції, а саме:
перерозподіл зброї, яку було вручено із фонду виділеної для іракської поліції, з метою продажу;
несанкціоноване закриття справ, які містять факти злочинів, за попередньо отриману винагороду;
переправлення поліцейськими через ірано-іракський кордон нелегальних мігрантів та інші факти.
Загалом, поліція провінції Васіт, як силова структура, поставлені перед нею завдання виконувала з великими труднощами.
У відповідності з наказом командира дивізії була проведена підготовка батальйону Іракського корпусу цивільної оборони (ICDC). Навчання організовано на шестиденних курсах підготовки. Адміністрація курсів була сформована за рахунок військовослужбовців бригади. До навчання залучені американські інструктори в кількості 25 осіб.
На кінець 2003 року підготовку до складу батальйону ICDC пройшли 792 особи. Батальйон застосовувався спільно з підрозділами бригади. Здійснено набір на навчання 5-ї роти батальйону ICDC, яка розміщувалася в м. Бадра на півночі провінції. Несення служби підрозділів батальйону ICDC організовувалося спільно з підрозділами бригади за графіком.
На базі "Дельта" були відкриті курси підготовки прикордонної поліції. Проведено два курси навчання, підготовку пройшли 263 особи.

Батальйони прикордонної поліції розміщалися наступним чином: 
батальйон, який забезпечував роботу перепускного пункту - на перепускному пункті класу "А" "Зурбатія" 6 км західніше Бадра;
патрульні батальйони, які забезпечували охорону кордону північніше та південніше м. Бадри, - на базі 7 фортів ("Собора"; "Блек фук"; "Блек хоук"; "Семінол", "Команче"; "Апаче"; "Ірокез").
1 квітня 2004 року відповідальність за ділянку іраксько-іранського кордону була повністю передана іракській стороні.
5 омбр особовим складом, озброєнням і військовою технікою, майном тилу, військово-технічним майном була укомплектована та забезпечена відповідно до штатів і табелів до них.
За час виконання миротворчих завдань в Республіці Ірак особовий склад бригади чітко розумів мету свого перебування, набув певного досвіду та впевнено виконував бойові завдання відповідно за призначенням. 
За хоробрість і мужність, самовідданість і стійкість під час несення військової служби в Республіці Ірак особовий склад 5 омбр було заохочено: відзнакою Міністра оборони України "Доблесть і честь" - 13 осіб, відзнакою Міністерства оборони України "Ветеран військової служби" - 10 осіб, медаллю "10 років Збройним Силам України" - 20 осіб, відзнакою "Сухопутні війська України" - 16 осіб.

Оригінал сатті: http://warhistory.ukrlife.org/4_6_04_4.htm

Категорія: Мої статті | Додав: peacekeeper (20.02.2015)
Переглядів: 768 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar

Категорії розділу

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0