Операція Європейського Союзу «АТАЛАНТА»
Підстави:
Закон України від 19.09.13 № 580-VII;
Закон України від 08.10.13 № 617-VII;
Указ Президента України від 20.01.2010 № 41/2010;
Указ Президента України від 25.09.13 № 530/2013.
Операція Європейського Союзу «АТАЛАНТА» була започаткована Резолюцією Ради безпеки ООН прийнятою в 2008 році.
Головна мета операції — захист суден, а також стримування та запобігання актів піратства і озброєних розбійних нападів біля узбережжя Сомалі.
У листопаді 2010 року Україну було офіційно визнано контрибутором операції Європейського Союзу по боротьбі з актами піратства «ATALANTA».
З 18.11.10 по 30.06.2014 службові обов’язки у складі штабу операції (м. Нортвуд, Великобританія) виконував офіцер Військово-Морських Сил Збройних Сил України.
У відповідності до рішення виконуючого обов’язки Міністра оборони України від 03.06.2014 № 9949/з повноваження національного представника у зазначеній операції було покладено на військово-морського аташе при Посольстві України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії.
На виконання Закону України від 08 жовтня 2013 року № 617-VII «Про схвалення рішення Президента України про направлення національного контингенту для участі України в операції «Океанський Щит» та в операції Європейського Союзу «EU NAVFOR ATALANTA», з 03.01.14 національний контингент у складі екіпажу фрегату Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Гетьман Сагайдачний», підрозділу спеціального призначення і вертолітного загону долучився до операції Європейського Союзу «Аталанта» («EU NAVFOR ATALANTA»).
Штат: Екіпаж корабля — 204 особи, похідний штаб — 18 осіб, оглядова команда — 12 осіб, вертолітний загін — 15 осіб. Загальна чисельність — 249 осіб.
Основна військова техніка:
фрегат «Гетьман Сагайдачний»;
палубний вертоліт Ка-27 ПР.
Термін виконання завдань: з 03 січня по 05 березня 2014 року.
Місце патрулювання: північно-західна частина Індійського океану (район узбережжя Сомалі).
Загальні відомості про операцію ЄС «АТАЛАНТА»
На виконання резолюції РБ ООН від 15 травня 2008 року № 1814 та за результатами засідання 10.11.08 Ради міністрів ЄС започатковано першу в історії Євросоюзу військову морську операцію по боротьбі з піратством біля берегів Сомалі (EU NAVFOR «ATALANTA»).
Строк дії мандату операції продовжено до грудня 2014 року.
Штаб операції — м. Нортвуд, Велика Британія.
Військовий контроль покладається на Військовий Комітет ЄС. Політичний контроль здійснює Політико-безпековий Комітет, який також має повноваження приймати рішення про запрошення до участі в операції третіх країн на підставі рекомендацій командувача операцією та Військового Комітету ЄС.
Завдання операції:
запобігання та протидія проявам піратства;
захист цивільних суден, які виконують завдання у рамках Світової продовольчої програми, у тому числі шляхом присутності на суднах озброєних підрозділів;
захист комерційних суден, що циркулюють у зоні проведення операції, після оцінки необхідності цього захисту;
спостереження за прибережними водами Сомалі в районах, де є можливість виникнення небезпеки, особливо для морського сполучення;
вжиття необхідних заходів, включаючи застосування сили, для запобігання та втручання у спроби здійснення актів піратства або озброєного пограбування;
арешт, утримання та передача осіб, що здійснили, або підозрюються у здійсненні актів піратства чи озброєного пограбування;
взаємодія з країнами, структурами та організаціями, що представлені у регіоні для боротьби з актами піратства.