Федерація організацій миротворців України

FEDERATION OF PEACEKEEPING ORGANIZATIONS OF UKRAINE

PRIMUM PAX IN TERRA

П`ятниця, 20.09.2024, 06:15

Вітаю Вас Гость |Головна | Миротворчі місії | Реєстрація | Вхід

Історія миротворчої діяльності Збройниї Сил України

Зі здобуттям незалежності Україна здійснила вагомий внесок у справу зміцнення миру і стабільності в європейському регіоні та у світі в цілому. Починаючи з 1992 року понад 50 тисяч українських військовослужбовців взяли участь у міжнародних миротворчих операціях у різних регіонах планети. Протягом цього часу 51 військовослужбовець Збройних Сил України пожертвував життям і понад 100 зазнали поранень, виконуючи свої миротворчі обов’язки.

Славну сторінку миротворчої діяльності України було відкрито на початку 90-х років 20-го століття, коли розпал політичних протиріч і громадських процесів став каталізатором виникнення військових протистоянь та збройних конфліктів у деяких країнах Європи, зокрема у Югославії.

В 1992 році з метою сприяння політичному врегулюванню югославського конфлікту, який став  найкровопролитнішим збройним протистоянням у Європі з часів закінчення Другої світової війни, Генеральний секретар ООН звернувся до керівництва нашої держави з проханням щодо надання українського військового контингенту до складу сил ООН в зоні конфлікту. З цією метою протягом 3 тижнів було створено перший український миротворчий підрозділ — 240-й окремий спеціальний батальйон, у формуванні якого брала участь фактично вся Україна.

15 липня 1992 року два літаки з українськими миротворцями здійснили виліт з дніпропетровського аеродрому у напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовця. Після приземлення у Сараєво українські миротворці одразу опинилися в епіцентрі бойових дій, адже місто і аеродром обстрілювали артилерія та снайпери. Через багато років, у 2013-му, саме ця дата буде визначена Верховною Радою України Днем українських миротворців з подальшим щорічним відзначенням його на державному рівні.

За більш ніж 20 років українські миротворці взяли участь в операціях з підтримки миру в таких регіонах, як Косово, Боснія і Герцеговина, Східна Славонія, Ангола, Македонія, Гватемала, Таджикистан, Афганістан, Хорватія, Кувейт, Сьера-Леоне, Придністров’я, Ірак, Ліван, Ефіопія, Еритрея, Грузія, Судан, Кот-д’Івуар, Демократична Республіка Конго тощо.

За всю сучасну історію вітчизняної армії наймасштабнішою була українська миротворча місія в Іраку, в рамках якої підрозділи Збройних Сил України у 2003-2008 роках брали участь в Іракській війні в складі коаліційних військ під проводом США. За цей період до процесу встановлення миру і стабільності в Іраку було задіяно 1690 українських військовослужбовців, 18 з яких загинуло і понад 40 отримали поранення. Українські миротворці виконували свої обов’язки пліч-о-пліч з польськими і американськими військовими

Щоб уникнути ворожого радіо-прослуховування, в ході іракської кампанії українські військові спілкувалися через радіозв’язок лише українською мовою, використовуючи кодові українські слова, оскільки у цій країні англійську і російську добре розуміли. Як потім зізнавалися українські ветерани, які пройшли Ірак, рідна мова неодноразово рятувала їм життя під час конфлікту.

Україна, як одна з держав-засновниць ООН та відповідальний член міжнародного співтовариства, продовжує відгравати активну роль у миротворчих місіях і по сьогоднішній день, здійснюючи важливий внесок разом з іншими країнами у зміцнення миру та стабільності, розв’язання збройних конфліктів і недопущення виникнення нових осередків напруги.

З іншого боку, такий підхід до участі нашої держави у безпекових процесах сприяє зміцненню її міжнародних позицій та національної безпеки, а також виникненню нових можливостей поглиблення економічної співпраці з відповідними державами. З точки зору Збройних Сил України, позбавлених тягаря безпосередньої участі у збройних конфліктах у якості однієї зі сторін, участь у миротворчих операціях дає можливість ознайомитися з досвідом інших країн в галузі оборонного планування та реформування збройних сил, а також набути навиків всебічного забезпечення активних військових дій.

На сьогодні одним із основних регіонів миротворчої активності України є африканський континент, де українські військовослужбовці в складі місій ООН сприяють врегулюванню нестабільної ситуації у Ліберії, Судані, Демократичній Республіці Конго та Кот-д’Івуарі. Українські миротворці також беруть участь у місіях НАТО в рамках операції «KFOR» в Косово та морської операції «Активні зусилля», а також у складі Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. Крім того, Збройні Сили України активно задіяні до діяльності Спільних миротворчих сил в Зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова, а також в операції ЄС по боротьбі з піратством «Аталанта».

Всього станом на сьогодні в 10 міжнародних місіях і операціях беруть участь понад 600 військовослужбовців Збройних Сил України, які, підтримуючи благородну традицію, сприяють розв’язанню збройних протистоянь. Українська держава має намір й надалі продовжувати миротворчу діяльність, тим самим виконуючи свої обов’язки перед міжнародним співтовариством та здійснюючи внесок у зміцнення миру та стабільності на нашій планеті.

Категорії розділу

Вхід на сайт

Календар

«  Вересень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0